Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2011, sygn. IPPB5/423-769/11-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-769/11-2/AM
Czy wypłacane przez Spółkę świadczenie w postaci renty (wypłacanej co miesiąc po potrąceniu kwoty czynszu do wspólnoty mieszkaniowej) stanowi element ceny nabycia nieruchomości, czy też w części stanowiącej pokrycie czynszu do wspólnoty mieszkaniowej jest to koszt pośredni (danego okresu)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji kosztów związanych z wypłatą renty w ramach umowy o dożywocie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.08.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji kosztów związanych z wypłatą renty w ramach umowy o dożywocie.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Spółka) zawiera z osobami fizycznymi będącymi właścicielami nieruchomości umowy o dożywocie, w wyniku których osoby te przenoszą na Spółkę własność swojego lokalu. Jednocześnie osoby te mają prawo w lokalu zamieszkiwać dożywotnio. Spółka wypłaca na rzecz dożywotników comiesięczną rentę hipoteczną w określonej wysokości podlegającą okresowej waloryzacji. Wysokość renty ustalona jest w kwocie (X). Od tak ustalonej kwoty Spółka potrąca kwotę na pokrycie czynszu do wspólnoty mieszkaniowej (Y). Czynsz Spółka płaci bezpośrednio na konto wspólnoty mieszkaniowej. Czynsz pokrywa opłaty związane z zarządzaniem budynkiem, wywozem śmieci, sprzątaniem, wodą itp. Na konto dożywotnika wpłacana jest więc różnica czyli (X-Y). Spółka zaznacza, że powyższe zagadnienie było już przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 listopada 2009 r., znak IPPB5/423-474/09-4/AM wydanej na rzecz spółki w wyniku przekształcenia której powstał Wnioskodawca. Spółka ta wniesie lokale nabyte na podstawie umów dożywocia aportem do Wnioskodawcy. W interpretacji tej zadano pytanie, czy wartość świadczeń wypłacanych dożywotnikom w postaci renty hipotecznej stanowi element ceny nabycia nieruchomości... Odpowiedź na nie udzielona przez organ podatkowy była twierdząca, tj. że wypłacane świadczenia zwiększają koszt nabycia nieruchomości. Spółka ma jednak wątpliwość czy dotyczy to całej renty hipotecznej, czy też jedynie jej części wypłacanej dożywotnikowi bezpośrednio. Innymi słowy wątpliwość jej dotyczy tego, czy elementem ceny nabycia nieruchomości jest kwota (X-Y) gdzie Y stanowi koszt bieżący (okresu, w którym został poniesiony), czy też cała renta hipoteczna w kwocie X.