Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. IPPB5/423-623/11-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-623/11-2/DG
CIT - w zakresie kwalifikacji otrzymanego od organu podatkowego zwrotu kwoty podatku VAT należnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.06.2011r. (data wpływu 04.07.2011r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kwalifikacji otrzymanego od organu podatkowego zwrotu kwoty podatku VAT należnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2011r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczeń wynikających z korekty podatku należnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej artykułów dekoracyjnych, wyposażenia wnętrz i ogrodów poprzez sieć hipermarketów budowlanych. W celu wsparcia sprzedaży oferowanych towarów Spółka wprowadziła dla swoich klientów program lojalnościowy w ramach którego przekazywała nieodpłatnie klientom bony rabatowe (dalej: bony) o różnej wartości nominalnej (np. 10 zł, 100 zł). Otrzymane od Spółki bony klienci mogli wykorzystywać przy dokonywaniu kolejnych zakupów w sklepach S., jako środek płatniczy w kwocie równej wartości nominalnej bonu. W sytuacji, gdy cena za towar przekraczała wartość nominalną bonu, klient zobowiązany był do zapłacenia różnicy pomiędzy ceną towaru a wartością posiadanych bonów.
W momencie wykorzystania bonu przez klienta, Spółka naliczała podatek VAT należny z tytułu sprzedaży towarów, podlegający wpłacie do urzędu skarbowego, od całości cen wykazanych na paragonach fiskalnych, nie uwzględniając faktu, że płatność za część bądź całość ceny za towar została dokonana w formie bonu. Jednocześnie, podatek VAT należny naliczony od części ceny towaru, która została zapłacona w formie bonu, został zaliczony przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów (wynika to z faktu, że bony w wartości brutto stanowiły dla Spółki, w momencie zapłaty nimi za towar, koszty uzyskania przychodu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right