Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2011, sygn. IPPP3/443-1064/11-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1064/11-2/JF

podstawa opodatkowania i zwolnienie dla dostawy działek w ramach umowy powierniczej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2011 r. (data wpływu 01.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania dostawy działek w ramach umowy powierniczej - jest prawidłowe,
  • podstawy opodatkowania - jest nieprawidłowe,
  • zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy działek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.08.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i zastosowania zwolnienia od podatku dla dostawy działek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Zakres przedmiotowy prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej obejmuje m.in. obrót nieruchomościami. W maju 2011 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawarła z kontrahentem (dalej: Powierzającym) umowę powierniczego nabycia nieruchomości, na mocy której zobowiązała się do nabycia we własnym imieniu na rzecz Powierzającego dwóch niezabudowanych działek gruntu oraz do przeniesienia ich własności na Powierzającego na jego pierwsze żądanie. Z kolei Powierzający zobowiązał się do przekazania Spółce środków pieniężnych w wysokości odpowiadającej wynegocjowanej cenie zakupu nieruchomości; a ponadto do zwrócenia jej wszelkich nierozliczonych wydatków, jakie ta poniosła nabywając nieruchomość oraz do zwolnienia jej ze wszelkich zaciągniętych zobowiązań w taki sposób aby nie nastąpił żaden uszczerbek w majątku Spółki; a także do wypłaty wynagrodzenia Spółce w kwocie 10.000 zł. Nadmienić przy tym należy, iż intencją stron umowy było, aby kwoty związane ze zwrotem wydatków poniesionych przez Spółkę przy nabyciu nieruchomości stanowiły element wynagrodzenia za wykonaną usługę powierniczego zakupu tej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00