Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2011, sygn. IPPB2/415-679/11-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-679/11-2/LS

Czy obejmując udziały o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej certyfikatów inwestycyjnych wnoszonych jako wkład niepieniężny do spółki cypryjskiej, Wnioskodawca powinien przyjąć jako swój przychód wartość nominalną objętych udziałów w spółce nawet wówczas, gdy wartość nominalna udziałów jest niższa od wartości rynkowej aportu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2011 r. (data wpływu 19.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu z tytułu wniesienia do spółki cypryjskiej aportu w postaci posiadanych przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.08.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodu z tytułu wniesienia do spółki cypryjskiej aportu w postaci posiadanych przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsca zamieszkania w Polsce i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca posiada certyfikaty inwestycyjne polskiego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, działającego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546 ze zm.), które nabył na podstawie umowy darowizny od najbliższych członków rodziny. W przyszłości Wnioskodawca rozważa wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej (będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na Cyprze, której jest jedynym wspólnikiem. Przedmiotem wkładu będą posiadane przez Wnioskodawcę certyfikaty inwestycyjne. W zamian za wniesiony wkład wnioskodawca obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki cypryjskiej. Wartość nominalna objętych udziałów będzie znacznie niższa od wartości rynkowej wnoszonych certyfikatów. Różnica pomiędzy wartością rynkową wnoszonych certyfikatów, a wartością nominalną otrzymanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki (agio). Przeniesienie nadwyżki wkładu na kapitał zapasowy umożliwia bowiem elastyczniejsze dysponowanie kapitałem, w porównaniu do możliwości dysponowania kapitałem zakładowym i jest bardzo często stosowane w praktyce gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00