Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2011, sygn. IPPB4/415-287/11-2/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-287/11-2/SP
Emerytury i renty z zagranicy wyrażone w walutach obcych, a wypłacane przez Bank świadczeniobiorcom w polskich złotych należy traktować jako przychody w walutach obcych i w związku z tym do przeliczenia przychodu w celu pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych Bank winien stosować kurs średni NBP na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2011 r. (data wpływu 04.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania kursu waluty do emerytur i rent zagranicznych wpłacanych przez Bank na konto złotówkowe jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania kursu waluty do emerytur i rent zagranicznych wpłacanych przez Bank na konto złotówkowe.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Bank dokonuje wypłat emerytur i rent zagranicznych osobom fizycznym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Od dokonanych wypłat Bank pobiera stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Bank wypłaca przedmiotowe świadczenia na rachunek klienta prowadzony w polskich złotych, w związku z tym Bank stawia do dyspozycji klienta kwotę świadczenia wyrażoną w polskich złotych po przeliczeniu według kursu kupna Banku. W związku z tym, iż przychodami zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze. Bank pobiera zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od faktycznie wypłaconych na rachunek klienta środków pieniężnych wyrażonych w polskich złotych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right