Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2011, sygn. IPPP1/443-535/11-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-535/11-2/AW

stawka podatku VAT dla robót budowlanych wykonanych przed 31.12.2010r. , dla których obowiązek podatkowy powstał po 01.01.2011r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.03.2011r. (data wpływu 29.03.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.03.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla robót budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka S.A. (Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy m.in. usługi budowlane. Niektóre usługi świadczone przez Spółkę są przyjmowane i rozliczane częściowo - tak jest m.in. w przypadku jednej z umów dotyczącej przebudowy drogi, realizowanej na podstawie warunków kontraktowych opublikowanych przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów (FIDIC). Na podstawie tej umowy Spółka jest zobowiązana do wykonania określonych prac budowlano - drogowych, a rozliczanie i fakturowanie z tytułu ich wykonania odbywa się w okresach rozliczeniowych.

Zgodnie z procedurami przewidzianymi w umowie na koniec miesiąca przekazane zostały raporty kontroli dla robót zanikających (grudzień 2010 r.). Po ich akceptacji, w styczniu 2011 r. Spółka przedłożyła inżynierowi kontraktu rozliczenie (Rozliczenie ), w którym wskazała kwoty, do których uważała się za uprawnioną w związku z realizacją robót w okresie rozliczeniowym trwającym od 1 do 31 grudnia 2010 r. W Rozliczeniu opisane są i wycenione poszczególne prace wykonane przez Spółkę w okresie rozliczeniowym. Przedłożenie Rozliczenia oznaczało, że w ocenie Spółki opisane w nim roboty zostały w danym okresie wykonane prawidłowo i że usługa powinna zostać uznana za zrealizowaną w tej części. Również w styczniu 2011 r. inżynier kontraktu, wystawił przejściowe świadectwo płatności (interim payment certificate, zwane dalej: IPC). IPC jest dokumentem, w którym inżynier kontraktu potwierdza, że wykonawcy należy się wynagrodzenie za prace wykonane we wskazanym okresie. Wystawiając IPC inżynier kontraktu potwierdził, że określona, część usługi budowlanej (część, o której mowa w Rozliczeniu przedłożonym wcześniej przez Spółkę) została zrealizowana. Należy zaznaczyć, że wystawiając IPC inżynier kontraktu działał w imieniu zamawiającego (usługobiorcy) - wynika to z zawartej przez Spółkę umowy, opartej na warunkach kontraktowych FIDIC. Zgodnie z umową IPC stanowi podstawę do wystawienia faktury. Spółka, po otrzymaniu IPC wystawiła, zatem (w styczniu 2011 r.) fakturę dokumentującą wykonanie części usługi budowlanej, za okres rozliczeniowy trwający od 1 do 31 grudnia 2010 r. Do końca 2010 r. Spółka nie otrzymała całości, ani części zapłaty za przedmiotowe usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00