Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2011, sygn. IPPP2/443-609/11-2/JO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-609/11-2/JO
Zastosowanie zwolnienia z podatku VAT dla świadczonych usług kulturalnych polegających na zapewnieniu udziału artystów wykonawców w estradowych imprezach okolicznościowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2011 r. (data wpływu 19.05.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z VAT dla świadczonych usług kulturalnych, polegających na zapewnieniu udziału artystów wykonawców w estradowych imprezach rozrywkowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.05.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z VAT dla świadczonych usług kulturalnych, polegających na zapewnieniu udziału artystów wykonawców w estradowych imprezach rozrywkowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, świadczy usługi kulturalne polegające na zapewnianiu udziału artystów wykonawców (artystów estradowych) w estradowych imprezach rozrywkowych z udziałem publiczności, takich jak koncerty lub festiwale. Imprezy takie mogą być imprezami, na które wstęp jest dla publiczności bezpłatny i nie ma jakichkolwiek biletów (imprezy niebiletowane), jak też mogą to być imprezy, na które wstęp jest możliwy tylko po nabyciu odpowiedniego biletu (imprezy biletowane). Umowy z organizatorami takich imprez Wnioskodawczyni zawiera działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, będącej indywidualnym twórcą bądź artystą wykonawcą, zobowiązując się do zapewnienia udziału w niej określonego artysty wykonawcy i ponosząc wobec organizatorów odpowiedzialność za należyte ich wykonanie. W celu wykonania swoich zobowiązań wobec organizatora imprezy Wnioskodawczyni angażuje na własne ryzyko i na własny rachunek określonego w umowie z organizatorem artystę wykonawcę, zawierając z nim każdorazowo odrębną umowę o dzieło. Na podstawie zawartych z artystami wykonawcami umów Wnioskodawczyni wypłaca im należne, umówione wynagrodzenie, a artysta nie ma żadnych roszczeń w stosunku do organizatora imprezy. Wszelką odpowiedzialność wobec artystów wykonawców i ryzyko finansowe wynikające z zawartych z nimi umów ponosi więc wyłącznie Wnioskodawczyni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right