Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2011, sygn. IPPB4/415-201/11-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-201/11-2/JK

Wydatki związane z dojazdem taksówką do Palcówek Narodowego Funduszu Zdrowia nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 05.03.2011 r. (data wpływu 08.03.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną z powodu ogólnego stanu zdrowia, oraz niepełnosprawności ruchowej (orzeczenie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności). Wnioskodawczyni porusza się z ogromną trudnością w gorsecie, przy pomocy 2 kul. Każdy ruch sprawia Wnioskodawczyni ból, pomimo stosowania silnych środków przeciwbólowych (jest pod stałą opieką Poradni Leczenia Bólu). Wnioskodawczyni udaje się do lekarzy specjalistów, na niezbędne zabiegi lecznicze i diagnostyczne pomimo, że nie posiada własnego auta (Wnioskodawczyni mieszka z mężem, który również nie ma samochodu). Z zabiegów rehabilitacyjnych Wnioskodawczyni korzystać nie może, ponieważ są one zagrożeniem dalszych złamań (w latach 2007-2008 Wnioskodawczyni miała 7 złamań: kończyn górnych, kręgosłupa i żeber). Również nie może korzystać ze środków komunikacji miejskiej ponieważ miejsce zamieszkania Wnioskodawczyni stanowi dla niej zaporę nie do przebycia. Przy ogólnym stanie zdrowia koniecznością życiową stają się wizyty lekarskie i zabiegi lecznicze na które Wnioskodawczyni dojeżdża taksówką. Taksówkarz pełni rolę osoby, która zgodnie z uzasadnieniem orzeczenia o niepełnosprawności Badana wymaga stałej opieki i pomocy osób drugich w pełnieniu ról społecznych i codziennej egzystencji. Taksówkarz pomaga Wnioskodawczyni wsiąść i wysiąść z samochodu, a dzięki posiadania Karty Parkingowej Wnioskodawczyni może podjechać jak najbliżej budynku Przychodni i miejsca zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00