Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2011, sygn. IBPP1/443-524/11/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-524/11/ES
sprzedaż w drodze licytacji prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011r. (data wpływu 22 marzec 2011r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku od towarów i usług właściwej przy sprzedaży w drodze licytacji prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia stawki podatku od towarów i usług właściwej przy sprzedaży w drodze licytacji prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 maja 2011r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:
Wnioskodawca jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w P. prowadzi postępowanie z wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej działkę nr 984, obręb nr 214, o pow. 1,1783 ha będącą w wieczystym użytkowaniu na 99 lat z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność, położoną P., objętą KW ... przeciwko dłużnikowi. Na wezwanie Wnioskodawcy dłużnik w dniu 05.02.2009r. złożył oświadczenie, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). dołączył kserokopię NIP i REGON. Egzekucja z nieruchomości wszczęta została w styczniu 2009 roku. Biegły w dniu 15.06.2009r. sporządził opinię w sprawie wyceny nieruchomości. Komornik w dniu 15.07.2009r. dokonał opisu i oszacowania prawa wieczystego użytkowania nieruchomości z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność, wpisując kwotę netto z zastrzeżeniem, że do powyższej kwoty doliczony zostanie podatek VAT. Na licytacji w dniu 19.11.2009 roku sędzia ogłosił postanowienie w przedmiocie przybicia na rzecz nabywcy J. S.A. który zaoferował najwyższą cenę - kwotę brutto. Do ceny z opisu i oszacowania nieruchomości Wnioskodawca doliczył VAT w stawce 22%. W związku z licznymi skargami dłużnika, w których nigdy nie kwestionował doliczonej kwoty podatku VAT, postanowienie wydane przez Sąd 18.05.2010 roku o przysądzeniu na rzecz J. S. A. prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami stanowiącymi odrębną własność uprawomocniło się w dniu 22.11.2010r. Komornik sporządził projekt planu podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży kwoty netto, po potrąceniu podatku VAT należnego na rzecz US w P. Sąd projekt planu podziału zatwierdził i w marcu 2011 na wezwanie komornika przekazał kwotę stanowiącą podatek VAT celem odprowadzenia do właściwego urzędu. Nabywca złożył do komornika pismo, w którym kwestionuje doliczony przez komornika do ceny nabycia podatek VAT podając, że przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami zostało wniesione do Spółki aportem (akt notarialny z 30.12.2004 roku), nie przysługiwało w stosunku do budynków, budowli i urządzeń prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego (podatek VAT), są to budynki użytkowane przez co najmniej 5 lat (20, 30-letnie), na które nie poniesiono wydatków na ulepszenie stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej i nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (podatek VAT). Informacje powyższe potwierdza dłużnik. Wobec powyższego komornik powziął wątpliwość co do prawidłowości doliczenia podatku VAT do ceny nabycia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right