Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2011, sygn. IBPBII/1/415-636/11/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-636/11/BD

Czy kwota polis ubezpieczeniowych zakupionych dla pracowników ważnych na okres trwania podróży służbowej może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jako inny wydatek, określony przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura w dniu 01 lipca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania poniesionych przez wnioskodawcę kosztów składki polisy ubezpieczeniowej na rzecz pracowników oraz osób niebędących pracownikami z tytułu odbywania przez ww. osoby podróży służbowej bądź podróży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 lipca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania poniesionych przez wnioskodawcę kosztów składki polisy ubezpieczeniowej na rzecz pracowników oraz osób niebędących pracownikami z tytułu odbywania przez ww. osoby podróży służbowej bądź podróży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wysyłając pracowników bądź osoby niebędące pracownikami w delegacje zagraniczne finansuje zakup polis ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia pomocy i ochrony prawnej, które ważne są na okres trwania podróży służbowej (wykorzystywanych tylko i wyłącznie w celach służbowych). Ubezpieczenie jest przypisane do konkretnej osoby, która korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Opłacenie polisy ubezpieczeniowej pracownika bądź osoby niebędącej pracownikiem przez wnioskodawcę stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy. Wliczenie polisy w koszt uzyskania przychodu powoduje powstanie przychodu po stronie podatnika. Przychód powstaje w chwili postawienia do dyspozycji konkretnej osoby (data opłacenia polisy) otrzymanych świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń. Przychodem podatnika jest tutaj wartość świadczenia (polisa na ubezpieczenie) polegającego na objęciu ochroną ubezpieczeniową, a nie ewentualnym odszkodowaniem. Zakład pracy jako płatnik składki polisy ubezpieczeniowej kwalifikuje to świadczenie do przychodów pracowników na podstawę art. 12 ust. 1 oraz art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pobiera zaliczkę na podatek dochodowy. Wnioskodawca we wniosku powołał się na interpretacji indywidualnej z dnia 31 marca 2011r., Znak: DD3/033/205/KDJ/10/PK-1417.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00