Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2011, sygn. IBPBII/1/415-552/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-552/11/BJ
1. Czy prawidłowe jest twierdzenie, że kwota ryczałtu otrzymywana przez wnioskodawcę z przeznaczeniem na opłacenie w imieniu pracodawcy składek ZUS, nie będzie zaliczana do przychodów wnioskodawcy aż do dnia rozliczenia?
2. Czy nadwyżka (o ile taka pozostanie) sumy kwot wypłaconych tytułem ryczałtu nad odprowadzonymi prawidłowo składkami do ZUS podlegać będzie zaliczeniu do przychodów pracownika dopiero w dniu rozliczenia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, uzyskanego z tytułu środków przekazanych przez pracodawcę na opłacenie składek do ZUS - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu, uzyskanego z tytułu środków przekazanych przez pracodawcę na opłacenie składek do ZUS.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest obywatelem polskim zatrudnionym w niemieckiej spółce G. na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawca mieszka od wielu lat wraz z rodziną w Polsce i w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca został oddelegowany przez niemieckiego pracodawcę do pracy w Polsce, na okres przekraczający 24 miesiące. G. nie posiada w Polsce oddziału, zakładu ani przedstawicielstwa. W związku z powyższym na G. ciążą obowiązki płatnika składek do ZUS z tytułu zatrudnienia wnioskodawcy, tak jakby spółka ta była pracodawcą polskim. W celu zadośćuczynienia tym obowiązkom G. i wnioskodawca zamierzają zawrzeć porozumienie, o którym mowa w art. 21 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. U. UE. L. 09.284.1), zwanego dalej: "Rozporządzeniem wykonawczym". Na mocy tego porozumienia wnioskodawca przejmie od G. ciążące na nim, jako pracodawcy, obowiązki płatnika składek do ZUS z tytułu zatrudnienia wnioskodawcy. W konsekwencji, G. będzie wypłacać wnioskodawcy, niezależnie od jego wynagrodzenia za pracę, również środki na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, składek na Fundusz Pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, obciążające G. jako pracodawcę wnioskodawcy (dalej łącznie jako: składki ZUS"). O zawarciu tego porozumienia strony powiadomią właściwą jednostkę terenową ZUS. W powyższym porozumieniu strony mają zamiar postanowić, co następuje: G. będzie przekazywać wnioskodawcy co roku (niezależnie od wynagrodzenia) określoną zryczałtowaną kwotę (dalej ryczałt") z przeznaczeniem na zapłatę składek do ZUS obciążających G. jako pracodawcę. Powyższa kwota będzie wypłacana wnioskodawcy w 12 równych ratach miesięcznych, których wypłata rozpocznie się z dniem 1 czerwca 2011 roku. Strony jednocześnie postanowią, że do końca marca roku następującego po danym roku składkowym dokonają rozliczenia powyższej kwoty (dalej: dzień rozliczenia"). Do tego czasu wnioskodawca nie będzie mógł dysponować środkami przekazanymi od G. tytułem ryczałtu w żaden inny sposób niż zapłata do ZUS składek należnych od G. W przypadku, gdyby kwota składek do ZUS należnych za dany rok od G. jako pracodawcy okazała się niższa niż kwota ryczałtu, powstała w ten sposób nadwyżka zostanie potraktowana jako dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę dla wnioskodawcy. Prawo do dysponowania tą nadwyżką na dowolny cel wnioskodawca uzyska jednak dopiero po dniu rozliczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right