Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.05.2011, sygn. IBPP1/443-324/11/LSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-324/11/LSz

Uznanie otrzymanych premii za zapłatę za świadczone usługi, a także ich dokumentowanie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych i udokumentowania tych premii fakturą VAT wystawioną przez odbiorcę jest:

  • prawidłowe w części premii przypadającej na wynagrodzenie za usługi reklamowe i marketingowe,
  • nieprawidłowe w części premii otrzymanej za osiągnięcie określonego poziomu zakupów.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymywanych przez Wnioskodawcę premii pieniężnych oraz ich dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą między innymi w zakresie handlu artykułami elektrycznymi. Wnioskodawca zawarł z firmą umowę o długoterminowej współpracy w zakresie zakupu i sprzedaży towarów Dostawcy na terenie kraju. W umowie Dostawca zagwarantował Odbiorcy, czyli Wnioskodawcy, udzielenie premii pieniężnej z tytułu osiągnięcia w danym roku kalendarzowym danego poziomu zakupów netto w zakresie produktów objętych premiowaniem. Premia jest naliczana, jako iloczyn faktycznie wykonanego przez Wnioskodawcę w danym roku kalendarzowym obrotu premiowanego netto od Dostawcy, którym jest firma i właściwego wskaźnika procentowego premii. Wysokość premii jest zatem zmienna i zależy od osiągnięcia w danym roku podatkowym danego poziomu zakupów (obrotów) netto w zakresie produktów objętych premiowaniem. Przedmiotowa premia pieniężna nie jest związana z konkretną dostawą, lecz z osiągnięciem w danym roku kalendarzowym danego poziomu zakupów netto towarów objętych premiowaniem zgodnie z umową handlową. Otrzymana przez Wnioskodawcę premia pieniężna związana jest z pełnieniem funkcji autoryzowanego dystrybutora i dystrybucją towarów handlowych Dostawcy. Warunkiem uzyskania premii pieniężnej od firmy jako Dostawcy jest osiągnięcie określonego w umowie obrotu premiowego za dany rok kalendarzowy. W sytuacji opisanej powyżej Wnioskodawca jest podmiotem otrzymującym premię pieniężną. Strony ustaliły budżet wspólnych aktywności marketingowych, którego wysokość wynosić będzie ustalony między stronami procent łącznej wartości netto sprzedaży produktów Dostawcy zrealizowanych przez Odbiorcę w danym roku kalendarzowym. Środki te w całości przeznaczone będą na reklamę lub inne działania marketingowe na rynku w celu rozwijania sprzedaży produktów w długim okresie z korzyścią dla Dostawcy, jako producenta oraz Odbiorcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00