Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2011, sygn. ILPP1/443-1283/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1283/10-2/AK

1. Czy słusznie Spółka ocenia, że niedofinansowywana część, którą korzystający z ZFŚS pracownik ma potrącaną z wynagrodzenia niepodlega ustawie o podatku VAT, ponieważ Spółka nie świadczy dla niego odpłatnych usług?
2. W przypadku uznania przez Ministra Finansów, że w opisanym stanie faktycznym Spółka jednak odpłatnie świadczy usługi opodatkowane podatkiem VAT to czy zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT, Spółka ma prawo do odliczenia w odpowiadającej części naliczonego VAT, tj. m.in. od karnetów sportowych czy wynajmu basenu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania usług nabywanych ze środków ZFŚS w części zwracanej przez pracowników jest nieprawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług nabywanych ze środków ZFŚS w części zwracanej przez pracowników oraz prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ustawodawca narzucił na Spółkę powołanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, którego Spółka jest administratorem. Z tego funduszu są kupowane m.in. karnety sportowe dla pracowników, wynajmowany jest basen i sala gimnastyczna. Faktury za usługi kupowane w ramach ZFŚS są w całości opłacane z odrębnie utworzonego konta bankowego specjalnie dla ZFŚS. Ponieważ nie może być jednakowy dostęp pracowników do ZFŚS sportowe usługi są realizowane za częściową odpłatnością uzależnioną od sytuacji materialnej danej osoby. Powstająca wierzytelność osoby uprawnionej, czyli część niedofinansowywaną (zawsze mniejszą od poniesionego wydatku) pracownik za swoją zgodą ma potrącaną z wypłaty wynagrodzenia. Powyższe wpłaty nie stanowią przychodu Spółki z tytułu prowadzenia działalności a są wpływami dla ZFŚS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00