Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2011, sygn. ILPP1/443-1314/10-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1314/10-2/MP
Opodatkowanie sprzedaży gruntu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2010 r. (data wpływu 17 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca posiadał 22,63 arów (2263 m) gruntów, które zostały nabyte przed rokiem 2001 z przeznaczeniem na cele własne. Nigdy grunty te nie były wykorzystywane na cele produkcji rolnej. Wnioskodawca nie poczynił na nich żadnych ulepszeń inwestycji. Zainteresowany nie jest rolnikiem i nie jest podatnikiem prowadzącym działalność w rozumieniu tej ustawy. Grunty te były przeznaczone wyłącznie dla celów własnych. W aktualnym planie przestrzennego zagospodarowania gminy, przedmiotowe grunty zostały przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową z wyłączeniem ich części południowej, która nadal pozostała gruntem rolnym (około 5 arów). W maju 2007 r. ze względu na trudną sytuację finansową związaną z ciężką chorobą żony, Wnioskodawca sprzedał działkę wydzieloną z posiadanego areału o powierzchni 12,63 arów (w tym 5 arów gruntów rolnych). W sprawie sprzedaży powyższej działki Zainteresowany otrzymał interpretację indywidualną z Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji w Lesznie z dnia 30 maja 2008 r., zgodnie z którą przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania. Pozostała część gruntów o powierzchni 10 arów (1000 m) została przeznaczona na cele własne dla córki pod budowę domu dla własnej rodziny. Aktualnie Wnioskodawca jest po ciężkiej chorobie. Posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Żona w roku 2010 przeszła kolejne 4 zabiegi operacyjne związane z usuwaniem komórek rakowych. Jest obecnie niepełnosprawna i wymaga nie tylko nakładów finansowych na leczenie ale podobnie jak Wnioskodawca wymaga stałej opieki i pomocy innej osoby (orzeczenie komisji lekarskiej w załączeniu). Powyższe fakty spowodowały zmianę decyzji w sprawie przeznaczenia powyższej działki. Zamiast przeznaczenia jej dla córki pod budowę domu dla własnej rodziny zachodzi konieczność jej sprzedaży i przeznaczenia pozyskanych środków na dalsze leczenie i stałą opiekę dla Wnioskodawcy i jego żony. Zainteresowany jest inwalidą I grupy. Ma 79 lat, żona jest chora onkologiczne, natomiast córka musi pracować, gdyż posiada na utrzymaniu dzieci i spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty na kupno mieszkania i nie ma możliwości zabezpieczenia należytej opieki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right