Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2011, sygn. ILPB2/415-1234/10-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1234/10-2/TR
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2010 r. (data wpływu: 3 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest:
- nieprawidłowe w odniesieniu do badań lekarskich: wstępnych, kontrolnych, okresowych,
- prawidłowe w pozostałej części.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną prowadzącą księgi rachunkowe, podatnikiem podatku VAT. Głównym przedmiotem działalności Zainteresowanego są roboty budowlano-montażowe w zakresie energetyki budowa, modernizacja, remonty sieci energetycznych. Spółka zatrudnia osoby zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i posiłkowo na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenie, umowy o dzieło).
Jak wynika z art. 304 § 1 K.p., na pracodawcy ciążą obowiązki zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, również osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Przepisy tego artykułu odsyłają do art. 207 § 2 K.p., w którym nałożono na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Natomiast art. 304 § 1 K.p. mówi, że obowiązki, o których mowa w art. 211 K.p. (ciążące na pracownikach) w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right