Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2011, sygn. IPPB4/415-39/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-39/11-2/MP
należy stwierdzić, iż w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu przychód uzyskany przez Wnioskodawcę będzie podlegał opodatkowaniu zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 31 grudnia 2006 r., o ile sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast, gdy sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, środki uzyskane z tej sprzedaży nie będą stanowiły źródła przychodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2010 r. (data wpływu do tutejszego organu 14.01.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Dnia 29 czerwca 2006 r. Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę sprzedaży, na podstawie której nabył prawo własności lokalu mieszkalnego (odrębna własność lokalu), który również na mocy tejże umowy został wyodrębniony z innego lokalu stanowiącego odrębną własność, znajdującego się w budynku wielomieszkaniowym w K. (akt notarialny). W związku z powyższym Wnioskodawca złożył wniosek do właściwego sądu wieczysto-księgowego o założenie księgi wieczystej i wpis odrębnej własności lokalu. Sąd badając treść wniosku i załączonych do niego dokumentów oddalił wniosek uznając, że z powodu określonych nieprawidłowości wniosku, dotyczących przede wszystkim niezgodności sumy powierzchni wszystkich lokali powstałych z podziału dotychczasowego lokalu i sumy udziałów tych lokali w nieruchomości wspólnej, związanej z odrębną własnością lokali z powierzchnią lokalu, z którego zostały one wyodrębnione jak i z udziałem we współwłasności gruntu, jaki wiązał się z lokalem będącym przedmiotem podziału, istnieje przeszkoda do dokonania wpisu. Powyższe niezgodności sprostowane zostały dopiero na mocy umowy zmieniającej udziały w nieruchomości wspólnej, aneksu do umowy sprzedaży oraz umów ustanowienia odrębnej własności lokali (z dnia 29 czerwca 2006 r.) i sprzedaży oraz umowy wydzielenia lokali powstałych w drodze połączenia zawartej dnia 29 lutego 2008 r. (akt notarialny).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right