Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2011, sygn. IPPP1-443-1167/10-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1167/10-2/IGo

Czynności polegające na nabyciu wierzytelności w celu ich windykacji, powodują niewątpliwie uwolnienie cedenta od ciężaru egzekwowania wierzytelności i stanowią czynności odzyskiwania długów wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Tym samym należy stwierdzić, że przedmiotowe czynności, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki 22%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.11.2010r. (data wpływu 18.11.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi nabycia wierzytelności w celu jej odzyskania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.11.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi nabycia wierzytelności w celu jej odzyskania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

B. Sp. z o.o. (dalej B. lub Spółka) jest spółką zajmującą się świadczeniem usług factoringu, odzyskiwania należności oraz obrotu wierzytelnościami. W ramach prowadzonej działalności B. zawiera umowy, na podstawie których nabywa wierzytelności. Nabywając wierzytelności w celu samodzielnej ich windykacji B. wskazuje w umowie przelewu, że taki jest cel jej działania, tzn. zamieszczany jest zapis, według którego nabycie jest dokonane w celu odzyskania należności. Jeżeli nabycie wierzytelności dokonywane jest w celu samodzielnego odzyskiwania należności przez Spółkę, wówczas nawet jeżeli umowa nie ma charakteru warunkowego (tzn. nie jest to tzw. przelew powierniczy) i nie są w niej zdefiniowane konkretne działania, jakie B. podejmie w celu odzyskania należności, świadczenie - na płaszczyźnie podatku od towarów i usług - traktowane jest jako usługa zawierająca się w pojęciu ściągania długów i opodatkowywana jest w sposób właściwy dla takiej czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00