Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2011, sygn. IPPB2/415-919/10-3/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-919/10-3/MK1
Czy w odniesieniu do rozliczenia opcji na nabycie udziałów w spółce E. B.V., w przypadku zaistnienia dodatniej różnicy pomiędzy ceną historyczną a aktualną ceną rynkową w dniu nabycia udziałów, na Spółce będzie ciążył obowiązek wynikający z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.10.2010 r., (data wpływu 09.11.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z rozliczeniem opcji na nabycie udziałów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z rozliczeniem opcji na nabycie udziałów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka E. Sp. z o.o. oraz E. B.V. z siedzibą w Holandii należą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Spółka E. B.V. wdrożyła program skierowany między innymi do pracowników spółek z grupy, w ramach którego zapewnia tym osobom, możliwość nabywania udziałów E. B.V. Program nabywania udziałów organizowany jest w oparciu o decyzje Zgromadzenia Wspólników, Rady Nadzorczej oraz Zarządu E. B.V. W kwestii przyznania pracownikom E. Sp. z o.o. prawa do nabywania udziałów nie łączy Wnioskodawcy z E. B.V., żadna umowa czy porozumienie. Udziały Spółki E. B.V. nie są notowane na giełdzie, ich wartość ustalana jest poprzez specjalną wycenę księgową, natomiast obrót tymi udziałami odbywa się tylko w kręgu pracowników grupy kapitałowej E. na całym świecie. Możliwość kupna i sprzedaży udziałów E. B.V. odbywa się dwa razy do roku w sesjach wiosennych i jesiennych. Wszyscy pracownicy Spółki mają możliwość kupienia za własne środki udziałów spółki E. B.V. W ramach zachęty do uczestnictwa w programie E. B.V., za każdy kupiony przez pracownika jeden udział przyznaje tym pracownikom jeden darmowy udział. Udziały otrzymane przez pracowników nieodpłatnie, nie mogą zostać przez nich sprzedane przed upływem trzy letniego okresu liczonego od dnia ich nabycia, obwarowanego dodatkowymi warunkami pozostawania w tym czasie pracownikami grupy E. Co więcej w przypadku sprzedaży udziałów nabytych za pieniądze pracowników przed upływem trzech lat liczonych od dnia nabycia, udziały otrzymane nieodpłatnie ulegają przepadkowi na rzecz E. B.V. Dodatkowo pracownicy uczestniczący w programie nabywania udziałów, mogą otrzymać pewną liczbę opcji na nabycie udziałów E. B.V. w przyszłości. Opcje na nabycie udziałów dają prawo do nabycia udziałów po cenie obowiązującej w dniu przyznania opcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right