Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2011, sygn. ILPP4/443-662/11-4/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-662/11-4/ISN

Czy opisane zdarzenie należy uznać dla podmiotu polskiego za dostawę wewnątrzwspólnotową czy jako eksport pośredni?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Firma X (polski podmiot osoba fizyczna) zarejestrowana w kraju dla potrzeb podatku VAT i dostaw wewnątrzwspólnotowych ma zamiar sprzedawać towar do firmy francuskiej, która jest zarejestrowana we Francji jako podatnik VAT i posiada francuski NIP unijny. Towar ten jednak będzie przewożony z Polski do portu w Niemczech i stamtąd eksportowany do USA przez firmę francuską. Firma X polski podmiot będzie obciążała firmę francuską fakturą z zerową stawką i wykazywała to zdarzenie w deklaracji VAT-7 jako dostawę wewnątrzwspólnotową. Firma polska będzie posiadała dokumenty potwierdzające, że towar został dostarczony do Niemiec w postaci dokumentu CMR oraz specyfikacji załadunku i faktury. Wnioskodawca zaznaczył, że procedura wywozu (eksportu) rozpocznie się z terytorium Niemiec i eksporterem będzie firma francuska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00