Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. ILPP2/443-1334/11-2/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1334/11-2/EN

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT prowizji z tytułu świadczonych usług pośrednictwa w zawieraniu umów ubezpieczenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2011 r. (data wpływu 16 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT prowizji z tytułu świadczonych usług pośrednictwa w zawieraniu umów ubezpieczenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT prowizji z tytułu świadczonych usług pośrednictwa w zawieraniu umów ubezpieczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Spółka) zawarł umowę agencyjną umowę pośrednictwa finansowego z Towarzystwem Ubezpieczeń, prowadzącym działalność w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Spółka jest Agentem, wpisanym do rejestru agentów ubezpieczeniowych KNF. Zadaniem Spółki jest pozyskiwanie klientów, pośredniczenie w zawieraniu umów ubezpieczenia. Zgodnie z umową pomiędzy Spółką a Towarzystwem Ubezpieczeniowym Agent zobowiązuje się do: pośredniczenia przy zawieraniu umów ubezpieczenia oraz zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego (...). Spółka nie będzie wykonywać zadań administracyjnych, technicznych związanych z obsługą umowy pośrednictwa. Te zadania przejmie utworzona w tym celu spółka, która będzie naliczać podatek VAT od tych usług. Jeśli są podejmowane działania faktyczne to mają one na celu wyłącznie realizację celu umowy pośredniczenia w zawieraniu umów ubezpieczenia, np.: okazywanie klientom pełnomocnictwa, doręczania ubezpieczającym, przed zawarciem umowy ubezpieczenia, Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, zwanych dalej OWU, dotyczących zawieranych z nimi umów ubezpieczenia. Są to czynności będące integralną częścią czynności wykonywanych w charakterze agenta ubezpieczeniowego znajdujące oparcie w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej oraz w art. 2 i 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Jednak Spółka podkreśla, iż zakres jej czynności będzie nawet węższy, niż wskazany w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym, ponieważ będzie pozbawiony elementów organizacyjnych, administracyjnych i technicznych (oprócz niezbędnych, by umożliwić zawarcie samej umowy). Spółka zasadniczo będzie wykonywać czynności określone w ustawie o działalności ubezpieczeniowej polegające na oferowaniu i udzielaniu ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych. Jednocześnie Spółka jako Agent będzie również udzielać osobom fizycznym, wykonującym czynności agencyjne w jego imieniu jako Agenta, upoważnień w zakresie otrzymanego od Towarzystwa Ubezpieczeniowego pełnomocnictwa. Agent może zatem posługiwać się przy wykonywaniu umowy agencyjnej innymi osobami, lecz wyłącznie w granicach umowy agencyjnej (pośrednictwa) z Towarzystwem. Za pozyskiwanie klientów pośrednictwo ubezpieczeniowe Agent będzie otrzymywać od Towarzystwa Ubezpieczeniowego prowizję. Jej częścią może się dzielić z osobą fizyczną (również z pośrednikiem wykonującego czynności umowy agencyjnej, przy czym osoba taka zgodnie z ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym, musi spełniać określone w niej warunki do wykonywania czynności agencyjnych), przy pomocy której będzie wykonywać umowę agencyjną. Prowizja będzie jedynym wynagrodzeniem Agenta. Zgodnie z projektem umowy agencyjnej Agent ma prawo do otrzymania prowizji od zawartych przez siebie lub za swoim pośrednictwem umów ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00