Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2011, sygn. ILPB2/415-906/11-3/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-906/11-3/TR
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu: 5 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej, odnośnie drugiego z zadanych we wniosku pytań jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny posłużył się różnymi nazwami tej samej działki zatem na wstępie wyjaśnił, iż na początku działka miała tylko numer budowlany, potem numer geodezyjny 198/12, a na końcu adres.
Właścicielem terenu pod zabudowę jednorodzinną była spółdzielnia mieszkaniowa. Zainteresowany zapisał się na jedną z działek (2005 rok) i przystąpił do członkostwa w spółdzielni, wpłacając 28 500,00 zł bez wskazania lokalizacji działki. W 2006 roku spółdzielnia na podstawie projektu budowlanego (jednego) uzyskała pozwolenie na budowę X domów jednorodzinnych. W wyniku losowania przydzielono Zainteresowanemu działkę budowlaną nr X, której właścicielem dalej była spółdzielnia.
Na budowę domu Wnioskodawca zaciągnął kredyt mieszkaniowy hipoteczny w banku na sumę 230 000,00 zł w dniu 29 grudnia 2006 r. Zainteresowany nie mógł budować domu indywidualnie, gdyż pozwolenie na budowę było na spółdzielnię. Dziesięć osób, które wylosowało działki () znalazło jednego wykonawcę, który zobowiązał się do wybudowania budynków w stanie surowym otwartym zadaszonym i podpisał za ich zgodą stosowną umowę ze spółdzielnią. Spółdzielnia nie posiadała środków na budowę domów, więc przy budowie obowiązywała następująca zasada: po wybudowaniu części budynku wykonawca wypełniał druk przekazany przez bank, w którym zaznaczał wykonane elementy, a Zainteresowany ten druk przekazywał do banku z wnioskiem o wypłacenie wskazanej sumy na rzecz spółdzielni. Bank wysyłał inspektora, który sprawdzał zakres wykonanych prac, a następnie przelewał pieniądze na konto spółdzielni. Wykonawca wystawiał fakturę spółdzielni, a ta dokonywała przelewu (trzykrotnie do zakończenia przedmiotu umowy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right