Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2011, sygn. ILPB4/423-288/11-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-288/11-2/MC
Czy w przypadku przeniesienia całości środków przypadających na wartość nieruchomości wykazaną na kapitale zapasowym Spółki na kapitał zakładowy, w momencie zbycia nieruchomości lub wybudowanych na nich obiektów, kosztem uzyskania przychodów dla Spółki będzie odpowiednia część wartości rynkowej nieruchomości z dnia ich wkładu, odpowiadającej kwocie kapitału zakładowego po jego podwyższeniu ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 16 sierpnia 2011 r. (brak daty wypełnienia wniosku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka podejmuje działalność w branży deweloperskiej.
Obecnie udziałowiec Spółki, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (Udziałowiec), planuje przenieść do Spółki należące do niego nieruchomości gruntowe w formie wkładu niepieniężnego w zamian za udziały w Spółce. Nieruchomości będą wnoszone do Spółki jednocześnie lub pojedynczo w ramach niezależnych etapów. Celem przeniesienia nieruchomości jest umożliwienie rozwinięcia działalności deweloperskiej w Spółce. Gdyby rozwinięcie tej działalności okazało się utrudnione, strony nie wykluczają ewentualnej sprzedaży wybranych gruntów przez Spółkę.