Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2011, sygn. ILPP4/443-183/11-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-183/11-2/ISN
1. Czy Komenda nie będąca podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa (Ustawą o Policji), posiada obowiązek przed dniem dokonania transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96 ustawy o podatku od towarów i usług, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności?
2. Czy w sytuacji konieczności zarejestrowania Komendy jako podatnika VAT-UE, powstaje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej w związku z dokonanym nabyciem i wykazania podatku należnego z tego tytułu na deklaracji VAT-7 oraz sporządzenia informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT-UE jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji jako podatnik VAT-UE.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Komenda jest organem Skarbu Państwa, realizującym swoje zadania na podstawie Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (Dz. U z 2007 r. Nr 43, poz. 277). Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany. Jest podatnikiem wyłącznie dla czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (np. najem pomieszczeń).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right