Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2011, sygn. ILPB3/423-63/11-4/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-63/11-4/EK

Czy Spółka na podstawie tytułów egzekucyjnych uzyskanych i wystawionych na Ubezpieczyciela dokumentujących nieściągalność Dłużników, w stosunku do których Spółce pozostał udział własny może rozliczyć (pozostały udział własny w wysokości 10% - 15%) jako koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 04 lutego 2011 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu: 14.02.2011 r., data wpływu do BKIP w Lesznie: 17.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu: 04.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zawarł umowę z firmą ubezpieczeniową, na mocy której ubezpieczył swoje należności z tytułu sprzedaży lub dostawy towarów i / lub usług z kontrahentami, które wykonał. W przypadku braku płatności przez ubezpieczonego kontrahenta, Ubezpieczyciel wypłacał Spółce sumę odszkodowania pomniejszoną o udział własny w wysokości od 10% do 15%. Regresem ubezpieczeniowym, kwota wypłaconego odszkodowania przechodziła na Ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel, chcąc odzyskać wierzytelność równą wysokości wypłaconego odszkodowania Spółce, prowadzi(ł) postępowanie sądowe i egzekucyjne celem zaspokojenia swoich roszczeń. Wnioskodawca zwrócił się do Ubezpieczyciela z prośbą o udzielenie informacji o etapie postępowań sądowych i egzekucyjnych, w stosunku do Dłużników wobec których zostało wypłacone Wnioskodawcy odszkodowanie, a pozostał udział własny, w szczególności poprosił o przesłanie kopii w przypadku uzyskanych tytułów komorniczych lub sądowych dokumentujących nieściągalność Dłużników, w stosunku do których Spółce pozostał nierozliczony udział własny. Ubezpieczyciel przekazał kopię tytułów egzekucyjnych dokumentującą nieściągalność ww. Dłużników. Uzyskane tytuły egzekucyjne w związku z prowadzonymi postępowaniami sądowymi i egzekucyjnymi wystawione są na Ubezpieczyciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00