Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2011, sygn. ILPP1/443-130/11-3/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-130/11-3/AK

Czy komornik sądowy w razie skutecznej licytacji (sprzedaży) wyżej opisanej nieruchomości po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w zakresie przysądzenia własności na rzecz nabywcy obowiązany będzie do obliczenia i uiszczenia za dłużnika (podatnika) podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2011 r. (data wpływu 25 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości dłużnika w trybie licytacji komorniczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości dłużnika w trybie licytacji komorniczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko dłużnikowi: zajęto stanowiącą własność dłużnika nieruchomość zabudowaną obiektem magazynowo biurowym, dla której prowadzona jest księga wieczysta w Sądzie Rejonowym.

Zgodnie ze złożonym przez dłużnika oświadczeniem nabył on przedmiotową nieruchomość w drodze aportu wniesionego przez udziałowca w dniu 15 marca 2004r. Zatem dostawa nieruchomości (w przypadku skutecznej licytacji sądowej) nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00