Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2011, sygn. IBPP3/443-815/10/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-815/10/PK

opodatkowanie sprzedaży środków trwałych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2010r. (data wpływu 22 października 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży środków trwałych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2010r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania sprzedaży środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca od stycznia 2004 roku prowadzi w ramach spółki działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 66.19.Z oraz pod numerem PKWiU 66.19. Powyższa działalność zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku od towarów i usług znajduje się w wykazie usług zwolnionych od podatku. Na początku działalności, oprócz powyżej wspomnianej - korzystającej ze zwolnienia - prowadzona była działalność opodatkowana. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonał zakupu środka trwałego. Ponieważ struktura sprzedaży opodatkowanej do zwolnionej była mniejsza niż 98% zastosowany współczynnik umożliwiający proporcjonalne odliczenie VAT-u naliczonego z tytułu zakupu środków trwałych - samochodów ciężarowych których wartość początkowa przekraczała 15000,00 zł. W trakcie roku, w którym dokonano zakupu, okazało się jednak, że powyższe samochody są wykorzystywane wyłącznie do sprzedaży zwolnionej a i struktura sprzedaży opodatkowanej do zwolnionej potwierdziła ten fakt, gdyż sprzedaż zwolniona przekroczyła 98% sprzedaży ogółem. Działając w zgodzie z postanowieniami art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług dokonana została korekta podatku naliczonego. W chwili obecnej korekty zostały zakończone natomiast spółka nosi się z zamiarem sprzedaży wspomnianych środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00