Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2011, sygn. IBPP3/443-767/10/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-767/10/BWo

zastosowanie zwolnienia podmiotowego dla usług księgowych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.), uzupełnionego pismem z dnia 5 stycznia 2011r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 5 stycznia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w formie jednoosobowej na własne nazwisko, świadcząc usługi księgowe, które to sklasyfikowano pod symbolem PKWiU 74.12.20-00.00 Usługi w zakresie księgowości z wyłączeniem deklaracji podatkowych. Usługi nie będą obejmowały usług w zakresie doradztwa podatkowego. Wnioskodawca nie będzie podpisywał deklaracji w imieniu podatników. Usługi będą polegały na wprowadzaniu danych (nie całość, tylko część) innych podmiotów gospodarczych. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w podobnej sprawie (z dnia 22 kwietnia 2010 r. nr ITPP1/443-83/10/MS) stwierdził, iż: w momencie rozpoczęcia działalności przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia od VAT na mocy przepisu art. 113 ust. 9 w przypadku świadczenia usług księgowych. Wnioskodawca zgadza się z ww. stwierdzeniem, gdyż usługi księgowe są innym rodzajem usług doradztwa podatkowego, a w przekonaniu Wnioskodawcy zapis art. 113 ust. 13 pkt 2 wskazuje, iż ustawodawca miał na celu wyłączenie usług prawniczych oraz usług doradztwa w językowym brzmieniu tych nazw. Wprowadzanie danych jest usługą wykonywana bez kontaktu z klientem, ma charakter fizycznej, sprawdzalnej czynności dającej comiesięczny efekt w postaci zapisów. Doradztwo jest pochodną usług prawniczych a przez to zbliżoną do nich gdzie efekt nie jest zawsze możliwy do przewidzenia, gdzie usługa może być wykonana bez materialnego efektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00