Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2011, sygn. ITPB3/423-365/11/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-365/11/MT
Czy pobór przez Spółkę będącą organem prowadzącym szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej wynagrodzenia za prowadzenie szkoły ze środków otrzymanej dotacji skutkuje uzyskaniem przez nią przychodu z tytułu prowadzonej działalności, z którym wiąże się opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych? Czy w opisanej sytuacji ma zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2011 r. (data wpływu 25 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii powstania przychodu uwzględnianego w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wskutek pobrania przez Spółkę wynagrodzenia za prowadzenie Szkoły - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii powstania przychodu uwzględnianego w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wskutek pobrania przez Spółkę wynagrodzenia za prowadzenie Szkoły.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) określa zasady na jakich prowadzone są szkoły, przedszkola, placówki oświatowo - wychowawcze, placówki pracy przedszkolnej, placówki kształcenia ustawicznego, poradnie psychologiczne i placówki opiekuńczo - wychowawcze i resocjalizacyjne, ośrodki adopcyjno - opiekuńcze oraz biblioteki pedagogiczne. W świetle tych przepisów szkoły i placówki oświatowe są odrębnymi jednostkami od organów, które je prowadzą, co oznacza, że jedna osoba prawna może prowadzić wiele szkół i placówek. Zgodnie z art. 5 cytowanej ustawy organem prowadzącym szkołę może być minister, jednostka samorządu terytorialnego oraz inne osoby prawne i fizyczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right