Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2011, sygn. ITPP2/443-1114a/11/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1114a/11/AK

Skutki podatkowe wynikających z nabycia przez rolnika ryczałtowego maszyny/urządzenia od kontrahenta z innego kraju członkowskiego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 października 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wynikających z nabycia przez rolnika ryczałtowego maszyny/urządzenia od kontrahenta z innego kraju członkowskiego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych wynikających z nabycia przez rolnika ryczałtowego maszyny/urządzenia od kontrahenta z innego kraju członkowskiego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan rolnikiem ryczałtowym prowadzącym indywidualne gospodarstwo rolne. Duża część specjalistycznych maszyn i urządzeń wysokiej jakości produkowana jest poza terytorium RP. Chcąc dokonać zakupu takiej maszyny lub urządzenia w Polsce zmuszony jest Pan do zapłacenia wysokiej, często kilkudziesięcioprocentowej marży przedstawicielowi. Dzieje się tak m.in. dlatego, że przedstawiciele posiadają wyłączność na sprzedaż danej marki na terytorium Polski. W związku z powyższym chciałby Pan zakupić nową maszynę/urządzenie służące do produkcji rolnej wprost od zagranicznego producenta lub dealera. Maszyna/urządzenie miałoby służyć tylko i wyłącznie w Pana gospodarstwie rolnym i użytkowane byłoby dożywotnio, tzn. przez cały okres amortyzacji maszyny. Producent lub dealer ma swoją siedzibę i działa na terytorium państwa członkowskiego i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Pan nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wartość maszyny/urządzenia przekroczy kwotę 50.000 zł. Nie dokonywał Pan w bieżącym roku żadnych nabyć od opisanych wyżej podmiotów, nie składał również naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00