Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. ITPB1/415-694/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-694/11/MR

Czy na gruncie zapisów art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51 poz. 307 ze zm.), Wnioskodawca, wypłacając wynagrodzenie osobie fizycznej (nierezydentowi) z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, zobowiązany jest jako płatnik do poboru podatku w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca spółka z o.o. chcąc rozszerzyć rynek zbytu własnych produktów (place zabaw), utworzyła w tym celu Przedstawicielstwo w Moskwie. Organizację Przedstawicielstwa, a więc wszystkie aspekty formalno-prawne, jak również organizacyjne związane z jego utworzeniem w Moskwie, oraz z jego funkcjonowaniem, powierzyła osobie fizycznej (nierezydentowi), zamieszkałej w Moskwie. Spółka zawarła z nią umowę agencyjną, która określa zakres czynności jakie w ramach zawartej umowy osoba ta ma wykonać, a więc: przygotowanie niezbędnych dokumentów związanych z rejestracją Przedstawicielstwa w Rejestrze Gospodarczym Federacji Rosyjskiej, powiadomienie odpowiednich instytucji i organów administracji o utworzeniu Przedstawicielstwa w Moskwie, składanie zgodnie z wymogami przepisów prawa Federacji Rosyjskiej raportów związanych z funkcjonowaniem Przedstawicielstwa do odpowiednich urzędów i instytucji, powiadomienie odpowiednich organów administracji podatkowej o otwarciu rachunku bankowego Przedstawicielstwa. Ponadto osoba fizyczna (nierezydent) w ramach zawartej umowy agencyjnej, prowadzi również wszystkie sprawy administracyjne związane z bieżącym funkcjonowaniem Przedstawicielstwa. Umowa agencyjna z nierezydentem, nie jest zawarta w ramach prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej w Rosji. Wszystkie czynności wymienione powyżej, a będące przedmiotem umowy agencyjnej wykonywane są przez tę osobę fizyczną na terenie Federacji Rosyjskiej. Ponadto "agent" (nierezydent), nie wykonuje czynności określonych w umowie agencyjnej przez zakład, czy też inną siedzibę położoną na terytorium Polski. Z tytułu wykonania opisanych czynności strony umowy określiły wynagrodzenie przysługujące "agentowi" za utworzenie Przedstawicielstwa w Moskwie, oraz wynagrodzenie miesięczne za bieżące czynności administracyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00