Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2011, sygn. ITPB2/415-654/11/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-654/11/ENB

Czy wskutek umorzenia części odsetek karnych naliczonych przez bank w opisany powyżej sposób od wymagalnego kapitału kredytu który Wnioskodawczyni spłaciła, powstaje przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czyli przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ww. ustawy i w jakiej proporcji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umorzonych odsetek karnych od kredytu bankowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umorzonych odsetek karnych od kredytu bankowego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2004 r. pozostając w związku małżeńskim i majątkowej małżeńskiej wspólności ustawowej wystąpiła Pani wraz z byłym mężem do banku o kredyt na zakup samochodu. W wyniku wniosku bank udzielił kredytu i dokonała Pani wraz z małżonkiem zakupu samochodu. W umowie kredytu z bankiem występuje zarówno Pani jak i były małżonek jako solidarni kredytobiorcy i w takim też charakterze oboje podpisaliście umowę kredytową przystępując do długu. Następnie w 2006 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa i ustanie małżeńskiej wspólności majątkowej. Kredyt samochodowy po jego zaciągnięciu początkowo był spłacany terminowo, później nieterminowo, aż w konsekwencji zaprzestano jego spłaty. Bank wypowiedział Pani i małżonkowi jako solidarnym kredytobiorcom umowę kredytową i w konsekwencji sprawa trafiła do windykacji. Pani spłacała tyle zaległości, na ile pozwalała sytuacja finansowa, były mąż natomiast nie dokonywał żadnych spłat. W 2010 r. w trakcie rozmowy z przedstawicielem banku uzgodniła Pani, że spłaci część kredytu, a bank przeanalizuje Pani sytuację finansową, wskaże pisemnie na jaką wartość ma Pani dokonać spłaty, a jaka kwota zostanie umorzona. Otrzymała Pani z banku korespondencję, z której wynikało, że po spłacie całego kapitału oraz wyliczonych odsetek za zwykłe korzystanie z kredytu przewidzianych w umowie oraz części odsetek karnych bank dokona umorzenia pozostałych odsetek karnych. Zastosowała się Pani do tego zalecenia banku. Podpisana przez Panią umowa kredytowa daje bankowi (wierzycielowi) jednostronne prawo do naliczania odsetek karnych (podwyższonych) od nieterminowych spłat kredytu - z którego to bank może skorzystać lub nie. Jest to indywidualna decyzja banku - niezależna od Pani. Następnie bank wystawił Pani informację PIT-8C pomimo, że umorzenie nastąpiło w 2010 r., a rozwód z byłym mężem nastąpił w 2006 r. i pomimo tego, że obydwoje byliście solidarnymi kredytobiorcami, przyjęliście dług i staliście się współdłużnikami wierzyciela (banku). W wyniku tego umorzenia były małżonek również pozbył się wymagalnej zaległości. Zaległość ciążyła solidarnie po 50% na każdym z małżonków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00