Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2011, sygn. ITPB3/423-302/11/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-302/11/MT

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice pomiędzy wyceną przejętych należności i zobowiązań na dzień aportu a ich wyceną na dzień ich realizacji (zapłaty) będą stanowiły przychody podatkowe bądź koszty uzyskania przychodów dla Spółki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii neutralności podatkowej różnic wynikających z wyceny wyrażonych w walutach obcych należności i zobowiązań, dokonanej na dzień aportu przedsiębiorstwa oraz na dzień realizacji tych płatności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwestii neutralności podatkowej różnic wynikających z wyceny wyrażonych w walutach obcych należności i zobowiązań, dokonanej na dzień aportu przedsiębiorstwa oraz na dzień realizacji tych płatności.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą (dalej: Osoba Fizyczna) wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci przedsiębiorstwa - w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego - prowadzonego na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Na mocy odrębnych porozumień Spółka przejmie wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzonym przez Osobę Fizyczną przedsiębiorstwem, a także prawa i obowiązki wynikające z zobowiązań pozaumownych. Część zobowiązań oraz należności, które zostaną przejęte przez Spółkę jest wyrażona w walutach obcych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po otrzymaniu przez Spółkę aportu wpłyną do niej zapłaty z tytułu należności powstałych przed aportem w ramach przejmowanego w drodze aportu przedsiębiorstwa Osoby Fizycznej. Ponadto, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po aporcie Spółka będzie regulowała zobowiązania z tytułu przejętych w ramach aportu zobowiązań wyrażonych w walutach obcych. Należności i zobowiązania przejęte w ramach aportu zostaną wycenione (przeliczone na złote) na dzień aportu. Zapłata należności i zobowiązań po dniu aportu spowoduje powstanie różnic pomiędzy ich wartością ustaloną w złotych na dzień aportu oraz wyceną wpływów i wypływów na dzień realizacji przejętych należności i zapłaty przejętych zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00