Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2011, sygn. ITPP2/443-1041/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1041/11/PS
Opodatkowanie usług edukacyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2011 r. (data wpływu 25 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą. W jej ramach świadczy m. in. usługi szkoleniowe (kursy i szkolenia) w zakresie: rachunkowość, prowadzenie ewidencji księgowych i podatkowych, kadry i płace, obsługa sprzętu i oprogramowania komputerowego, a także kursy i szkolenia o pokrewnej tematyce. Zgodnie z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j . Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.), posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych. W większości szkolenia prowadzi Pan w charakterze wykładowcy-trenera, na zlecenie innych firm szkoleniowych, w ramach kursów organizowanych przez te firmy. W dużej części firmy organizujące te szkolenia realizują je po wygraniu przetargów ogłaszanych np. przez urzędy pracy. Szkolenia tego typu mają na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych albo przekwalifikowanie zawodowe beneficjentów, którymi są osoby bezrobotne. Finansowane są one ze środków publicznych lub środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zdarza się, że na otwarte kursy lub szkolenia (po zebraniu odpowiedniej liczby słuchaczy) kierowane są osoby bezrobotne przez ośrodki pomocy społecznej. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych beneficjentów, ośrodki te starają się ułatwić im poszukiwanie pracy. Rozliczenie finansowe, czyli zapłata ze środków publicznych, następuje bezpośrednio pomiędzy instytucją zlecającą, a firmą szkoleniową organizującą szkolenie. Natomiast Pan wystawia fakturę VAT na firmę organizującą szkolenie (po jego przeprowadzeniu) i otrzymuje zapłatę bezpośrednio od tej firmy. Od dnia 1 stycznia 2011 r. faktury wystawiane są z 23% stawką podatku. Szkolenia realizowane są z wykorzystaniem sprzętu, wyposażenia, pomocy naukowych oraz lokalu zapewnionych przez firmę organizującą szkolenie (sprzęt i lokal własny firmy organizującej lub wynajęty przez nią). Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right