Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2011, sygn. ITPP2/443-830/11/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-830/11/AW

Opodatkowanie kwoty otrzymanego odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2011 r. (data wpływu 10 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanego odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanego odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny.

W dniu 18 kwietnia 2008 r. zawarł Pan ze spółką akcyjną (najemcą) umowę najmu nieruchomości położonej w C. Umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej na czas określony 5 lat. Czynsz najmu był płatny w okresach miesięcznych na podstawie wystawianych przez Pana faktur VAT. Najemca przed upływem okresu, na który umowa była zawarta, bo z dniem 31 grudnia 2010 r., zakończył prowadzenie działalności w przedmiotowej nieruchomości z przyczyn leżących po jego stronie. Jako uzasadnienie decyzji o zakończeniu najmu przed upływem okresu obowiązywania umowy wskazał brak ekonomicznego uzasadnienia dalszego najmu nieruchomości. Z inicjatywy najemcy, w wyniku negocjacji, strony porozumiały się co do warunków wcześniejszego rozwiązania umowy z dniem 23 marca 2011 r., za zapłatą na Pana rzecz odszkodowania w kwocie 170.528,04 zł netto powiększonej o podatek od towarów i usług. Sporna pomiędzy stronami była kwestia, czy odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy najmu przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Strony zawarły w dniu 25 marca 2011 r. porozumienie, na mocy którego zobowiązał się Pan do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej rozstrzygającej wątpliwość, czy do uzgodnionej między stronami kwoty odszkodowania z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu winien zostać doliczony podatek od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00