Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2011, sygn. ITPP2/443-751/11/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-751/11/EK
Brak prawa do stosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług szkolenia oraz egzaminowania w zawodzie stolarz.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2011 r. (data wpływu 27 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 11 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia zawodowego oraz usług egzaminowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 11 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia zawodowego oraz usług egzaminowania.
W przedmiotowym wniosku i jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji mebli i pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, sprzedaży detalicznej w wyspecjalizowanych sklepach oraz pozostałych pozaszkolnych form edukacji. Działalność ta jest prowadzona na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców w urzędzie miasta. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ma Pan kwalifikacje do prowadzenia szkoleń w zakresie kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Zawarł umowę z izbą rzemiosła na przeprowadzenie usług szkoleniowych w formie zajęć teoretycznych w zakresie zagadnień zawodowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 9.3 EFS. Uczestnikami szkolenia są osoby dorosłe, które po ukończeniu szkolenia z wynikiem pozytywnym uzyskają tytuł mistrza w zawodzie. Po przeprowadzeniu szkolenia wystawia Pan fakturę dla izby rzemieślniczej. Transakcja jest rejestrowana w dokumentacji księgowej - w kpr i rejestrach VAT. Oprócz szkoleń, na zlecenie innych jednostek (zakład doskonalenia zawodowego), uczestniczy Pan w egzaminowaniu osób biorących udział w szkoleniu na tytuł zawodowy w zawodzie stolarz. Szkolenia te są realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE Kapitał Ludzki (z EFS). Uczestnicy szkoleń nie płacą za szkolenia, ani za egzaminy. Projekty są realizowane w całości ze środków publicznych (oprócz dofinansowania ze środków UE, projekty są dofinansowywane przez urząd marszałkowski, urzędy pracy). Świadcząc usługi szkoleniowe oraz uczestnicząc w przeprowadzeniu egzaminów nie działa Pan jako jednostka objęta systemem oświaty, w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1997 r. o systemie oświaty. Nie posiada Pan akredytacji w rozumieniu przepisów ww. ustawy. Nie posiada Pan wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Usługi szkoleniowe i udział w przeprowadzaniu egzaminów są prowadzone na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 października 2005 r. w sprawie egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. Usługi te wykonuje Pan w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a uzyskane przychody są przychodami z działalności gospodarczej - nie są to przychody wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right