Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2011, sygn. ITPP2/443-395/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-395/11/RS
Zbycie udziału w nieruchomości gruntowej nie podlega opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011 r. (data wpływu 16 marca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 26 maja 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia udziału w nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia udziału w nieruchomości gruntowej.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W styczniu 2011 r. wraz z żoną oraz drugim małżeństwem dokonał Pan zakupu niezabudowanej nieruchomości na współwłasność, po ½ części, do majątku prywatnego, w celu wybudowania domów mieszkalnych na potrzeby swoich rodzin. Nabyta działka ma powierzchnię 1,6104 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Każda z tych dwóch rodzin miała zamiar zmienić miejsce zamieszkanie przeprowadzając się z miasta do nowych domów na wsi, bądź traktować je jako letnie miejsca zamieszkania. Obecnie podejmowane są działania mające na celu wybór architekta, opracowanie projektów budowlanych oraz dokumentacji niezbędnych do uzyskania odpowiednich zezwoleń budowlanych. Nieruchomość nie była kupowana z zamiarem jej odsprzedaży z zyskiem. Zarówno Pan wraz z żoną, jak i drugie małżeństwo zamierzają znieść współwłasność. Jednakże dopuszczają możliwość dokonania sprzedaży nieruchomości jeszcze przed zniesieniem współwłasności. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie świadczenia usług prawnych oraz samodzielnie (będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług) w zakresie wynajmu lokalu biurowego jaki pozostał z poprzedniej działalności. Co do zasady nie zamierza Pan dzielić nieruchomości na mniejsze działki. Jednak nie wyklucza, że może podzielić nieruchomość na dwie duże działki o około 8.000 m, aby każdy ze współwłaścicieli mógł zbyć działkę nabytą w wyniku zniesienia współwłasności. Może się zdarzyć, że nie będzie Pan dokonywał żadnych czynności podziałowo-geodezyjnych i dokona zbycia aktualnie przysługującego udziału w całej nieruchomości. Podział nie będzie dokonywany w innych celach niż zniesienie współwłasności. Zbycie działki powstałej po zniesieniu współwłasności nastąpi w ramach jednej transakcji. Przedmiotowa nieruchomość nie jest wykorzystywana przez Pana do prowadzenia działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w tym działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ww. ustawy. Od momentu nabycia nic się nie działo z ww. nieruchomością. Nie wykonywał Pan, ani nie zamierza wykonywać, czynności zmierzających do przygotowania gruntu do sprzedaży, w tym m. in. uzbrojenia terenu. W 2007 r. dokonał Pan zbycia nieruchomości niezabudowanej nabytej w 1997 r. Nie posiada Pan innych nieruchomości, które mogłyby być przeznaczone do sprzedaży. Nie planuje sprzedaży nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right