Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2011, sygn. ITPP1/443-459/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-459/11/BK
Stawka podatku - lokale mieszkalne i użytkowe wraz z miejscami postojowymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 29 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z miejscami postojowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z miejscami postojowymi.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza zrealizować inwestycję budowlaną, polegającą na budowie budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym (parter - powierzchnia z usługami usługi nieuciążliwe, trzy kondygnacje przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną). Miejsca postojowe dla samochodów wraz pomieszczeniami wspomagającymi będą zlokalizowane w jednym pomieszczeniu, stanowiącym parking podziemny. Parking podziemny będzie przedmiotem współwłasności wszystkich lokatorów, jako część wspólna budynku. Miejsca postojowe nie będą wydzielone od siebie ścianami ani innymi trwałymi przegrodami. Zaprojektowanie miejsc parkingowych pod budynkiem jest niezbędne ze względów funkcjonalnych, gdyż z uwagi na usytuowanie budynku oraz wielkość działki gruntu brak jest możliwości zapewnienia miejsc postojowych na zewnątrz budynku. Po wybudowaniu budynku Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali usługowych. Przedmiotem umowy sprzedaży będą lokale mieszkalne/usługowe wraz z udziałem w części wspólnej budynku i innych urządzeń, które nie służą do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz w prawie własności gruntu. Dodatkowo, w umowie sprzedaży poszczególnych lokali strony zawrą postanowienia, na podstawie których dokonają podziału do korzystania nieruchomości wspólnej (podział quad usum części wspólnych budynku) w ten sposób, że każdoczesnemu właścicielowi lokalu mieszkalnego/użytkowego przysługiwać będzie w ramach udziału w prawie własności gruntu i we własności budynku prawo do wyłącznego i nieodpłatnego korzystania z konkretnego miejsca postojowego wraz z pomieszczeniem wspomagającym, usytuowanego na parkingu podziemnym. Z powyższego prawa będą korzystali wszyscy właściciele lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych, gdyż zarówno lokale mieszkalne, jak i użytkowe można będzie nabyć wyłącznie ze stanowiskiem postojowym na parkingu podziemnym. Oznacza to, że miejsca postojowe nie będą przedmiotem odrębnego obrotu. Wnioskodawca będzie początkowo zawierał umowy przedwstępne sprzedaży lokali, a następnie, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku umowy ostateczne przenoszące własność lokali wraz z udziałami części wspólnej budynku. Cena sprzedaży będzie w umowie oznaczona jako konkretna kwota brutto, bez rozbicia na kwotę netto i podatek VAT. Wnioskodawca wystawi poszczególnym nabywcom faktury VAT, w których do całego przedmiotu umowy zostanie zastosowana jednolita stawka podatku VAT:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right