Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2011, sygn. ITPB1/415-176/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-176/11/MR

Zakres obowiązków płatnika w związku z przekazaniem wspólnikom będącym osobami fizycznymi środków do produkcji rolnej oraz finansowania szkoleń.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.), uzupełnionym w dniu 7 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem wspólnikom będącym osobami fizycznymi środków do produkcji rolnej oraz finansowania szkoleń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przekazaniem wspólnikom będącym osobami fizycznymi środków do produkcji rolnej oraz finansowania szkoleń.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - grupa producentów owoców i warzyw została założona przez 5 rolników prowadzących gospodarstwa rolne w trybie ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach (Dz. U. Nr 88, poz. 983 ze zm.) i ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. Nr 11 z 2008 r., poz. 70 ze zm.). Grupa działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w której każdy z rolników /udziałowców ma równe udziały. Podstawowym celem grupy jest skup owoców i warzyw wyprodukowanych przez rolników (udziałowców) i skoncentrowana sprzedaż do przetwórni, handlu hurtowego i detalicznego. Grupa (spółka z o.o.) i poszczególni członkowie grupy (wspólnicy sp. z o.o.) w tym procesie uprawy owoców i warzyw i sprzedaży występują jako odrębne podmioty gospodarcze - rolnicy uprawiają owoce i warzywa i sprzedają je grupie, która im za to płaci na ogólnych, rynkowych zasadach, a następnie sprzedaje skupione od rolników owoce i warzywa ze stosowną marżą. Grupa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jej działalność nie jest działalnością rolniczą. Część dochodu wypracowanego przez grupę/spółkę z o.o. będzie przeznaczana na zakup środków produkcji (nasion, sadzonek, nawozów, środków ochrony roślin, paliwa do ciągników i maszyn) przekazywanych następnie nieodpłatnie członkom grupy/wspólnikom sp. z o.o. oraz na ich szkolenia. Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód grupy producentów rolnych uzyskany ze sprzedaży owoców i warzyw skupionych od członków grupy, przeznaczony na zakup środków produkcji przekazanych następnie członkom grupy oraz przeznaczony na ich szkolenia jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00