Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2011, sygn. ITPP2/443-121a/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-121a/11/AD

Prawo do zwolnienia usług szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 27 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 27 kwietnia i 9 maja 2011 r. (daty wpływów), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 27 kwietnia i 9 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia od podatku usług szkolenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Towarzystwo, które prowadzi niepubliczną placówkę doskonalenia nauczycieli, realizuje kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Przedmiotowy kurs prowadzony jest na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także decyzji Wojewody z dnia 2 września 2008 r. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje tytuł ratownika" - zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Towarzystwo posiada akredytację kuratorium oświaty (decyzja z dnia 20 listopada 2007 r.) przyznaną na podstawie art. 77a ust. 4 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W tej sytuacji na podstawie pkt 29 lit b) zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi oświatowe świadczone przez Towarzystwo. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, podmiot prowadzący kurs, przed jego rozpoczęciem, jest obowiązany uzyskać zatwierdzenie programu kursu. Program kursu zatwierdza wojewoda właściwy ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego kurs (art. 13 ust. 3 ww. ustawy). Dla prowadzenia tego kursu nie jest więc wymagana akredytacja w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, lecz zatwierdzenie programu przez właściwego miejscowo wojewodę. Towarzystwo jest podmiotem działającym na podstawie ustawy o stowarzyszeniach, przy czym prowadzone formy działalności oświatowej objęte są ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. Posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, zgodnie z ww. ustawą o systemie oświaty. Przedmiotowy kurs realizowany jest na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Zgodnie z zaświadczeniem z dnia 10 grudnia 1999 r. (zmiana z dnia 1 września 2009 r.), Towarzystwo prowadzi kursy w zakresie zgodnym ze statutem (pkt 2 zaświadczenia). Statut Towarzystwa jako podstawową formę działalności wymienia prowadzenie kursów w zakresie kształcenia i doskonalenia w różnych dziedzinach wiedzy oraz umiejętności, w tym języków obcych, zawodowych i doskonalących w zawodzie oraz uwzględniających zainteresowania własne słuchaczy (§ 2 ust. 4 lit. a). Przepisy dotyczące form kształcenia objętych wnioskiem (kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy) nakładają odpowiednio wymogi formalno-prawne związane z prowadzeniem tych form doskonalenia zawodowego. Towarzystwo zwróciło uwagę na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2011 r. nr ILPP1/443-313/11-2/KŁ dotyczącą zwolnienia od podatku usług dotyczących kursów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wymogi te są spełnione przez Towarzystwo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00