Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2011, sygn. ITPB2/415-212/11/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-212/11/IL

Czy wydatki poniesione na adaptację budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności poprzez wymianę pieca mogą być odliczane od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu rocznym za 2010 rok?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 24 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny.

W 2010 r. dokonała Pani wraz z mężem wymiany pieca centralnego ogrzewania w domu, w którym mieszkacie Państwo sami. Od kwietnia 2002 r. posiada Pani znaczny stopień niepełnosprawności, z powodu całkowitej utraty wzroku. Mąż Pani od 1 września 2004 r. ma ustalony przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności znaczny stopień niepełnosprawności, z powodu zaawansowanej cukrzycy z powikłaniami, w tym z całkowitą niewydolnością nerek oraz postępującym procesem obumierania tkanek, co spowodowało amputację obu stóp. Ogólne, cukrzycowe wycieńczenie organizmu, w tym szczególnie osłabienie serca powoduje, że mąż Pani nie jest w stanie samodzielnie się poruszać po mieszkaniu. Nadto postępuje również pocukrzycowa utrata wzroku. Wymiana pieca spowodowana była koniecznością usunięcia istotnej przeszkody, jaką była niemożność obsługi pieca i utrzymania temperatury w Państwa domu na stabilnym poziomie. Wymiana pieca jest dla Pani adaptacją budynku mieszkalnego do potrzeb wynikających z Państwa, bardzo poważnej niepełnosprawności. Do czasu wymiany pieca byli Państwo zmuszeni korzystać z pomocy osób trzecich, aby mieć zapewnione ogrzewanie w domu. Pani jako osoba niewidząca w ogóle nie mogła obsługiwać pieca, a mąż z uwagi na schorzenia związane z cukrzycą miał narastające trudności w poruszaniu się nie tylko po domu, ale również, nie mógł samodzielnie palić w piecu. W końcu całkowicie utracił możliwość jakiejkolwiek obsługi pieca. Piec mimo sprawności i dalszych możliwości technicznych ogrzewania, nie posiadał automatyki i nie mógł być przystosowany do nawet częściowo zautomatyzowanej obsługi. Nie było technicznej, czy ekonomicznej potrzeby wymiany pieca, a wyłącznie Państwa stan zdrowia miał wpływ na taką decyzję, gdyż często pozbawieni byli Państwo ciepła oraz cieplej wody użytkowej, co szczególnie z uwagi na utratę wzroku było bardzo dużym problemem, a nadto odbijało się negatywnie na zdrowiu Pani męża. Do poprzedniego pieca należało regularnie dokładać opał, drewno lub węgiel. Z powodu możliwości opalania drewnem, poprzedni piec był nawet bardziej ekonomiczny niż nowy. Zdarzało się, że zmuszeni byli Państwo czekać w nie ogrzanych pomieszczeniach, aż ktoś przyjdzie i dołoży opał do pieca. Piec, który został kupiony i zamontowany jest zautomatyzowany i bezobsługowy. Oznacza to, że w wyniku adaptacji ogrzewania dla potrzeb wynikających z Państwa niepełnosprawności wystarczy raz na kilka dni załadować piec (robi to Państwa syn) i mają Państwo ciepło w domu w sposób ciągły. Od tego też czasu Państwa stan zdrowia jest bardziej stabilny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00