Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2011, sygn. ITPB2/415-1158/10/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1158/10/IL

1. Czy w przypadku sprzedaży mieszkań wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych? 2. Czy liczba sprzedanych mieszkań w danym roku kalendarzowym ma znaczenie w kwestiach podatku dochodowego? 3. Czy w sytuacji rozwodu i podziału majątku obowiązują inne przepisy podatkowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2010 r. (data wpływu 10 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 2 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkań.

Pismem z dnia 18 lutego 2011 r. Nr ITPB2/415-1158/10-2/IL, ITPP2/443-1275/10-2/AW wezwano Pana do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono pismem z dnia 28 lutego 2011 r. (data wpływu 2 marca 2011 r.)

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 2010 r. zakupił Pan razem z żoną (wspólnota małżeńska) działkę w celu wybudowania dwóch budynków mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej z garażami. Budynki miały być wykorzystywane na cele mieszkalne całej rodziny (również rodziców). Jednak Pana plany uległy zmianie ze względu na kłopoty finansowe i prywatne. Rozważa Pan możliwość sprzedaży ww. nieruchomości. Ze względu na fakt iż oba budynki posiadają cztery osobne wejścia, planuje Pan ustanowić odrębne księgi wieczyste i podzielić te budynki na cztery odrębne lokale mieszkalne. Jeżeli Państwa problemy prywatne zostaną rozwiązane kwestia sprzedaży nie będzie aktualna i zamieszkają Państwo w ww. nieruchomości. Natomiast w chwili obecnej jest to mało prawdopodobne i dlatego planują Państwo sprzedaż nieruchomości (wszystkich czterech mieszkań), nie wykorzystując jej na żadne inne cele. Niemniej jednak proces sprzedaży jest procesem długim i może się okazać, że będą Państwo chcieli zostawić sobie jedno mieszkanie, jednak zależy to od Państwa sytuacji finansowej oraz prywatnej. Ponadto prowadzi Pan działalność gospodarczą nie związaną ze sprzedażą nieruchomości (tłumaczenia językowe) i jest płatnikiem podatku Vat. W przeszłości nabył Pan jako kawaler jedno mieszkanie oraz w późniejszym czasie, już wspólnie z żoną nabyli Państwo kolejne mieszkanie. Mieszkania te zostały nabyte do własnych celów. Poza tymi dwoma transakcjami oraz nabyciem działki będącej przedmiotem niniejszego wniosku, nie nabywał Pan ani nie zbywał żadnego rodzaju nieruchomości. Na dzień dzisiejszy nie planuje Pan dokonywać transakcji zbycia posiadanych, nie wymienionych we wniosku nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00