Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2011, sygn. ITPB2/415-1133/10/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1133/10/IL

Zakres skutków podatkowych zbycia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w drodze umowy o dożywocie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu 6 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 lutego 2011 r. (data wpływu 22 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w drodze umowy o dożywocie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2010 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w drodze umowy o dożywocie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Ma Pan 59 lat, jest Pan osobą samotną i bezdzietną. Zajmował Pan z matką samodzielne mieszkanie. Matka zmarła w październiku 2007 r. i od tej pory mieszka Pan sam. W tym samym budynku (cztero - rodzinnym) mieszka także Pana szwagierka wraz z rodziną t.j. bratanica z mężem i dzieckiem, którzy w tej chwili stanowią dla Pana najbliższą rodzinę. Stracił Pan pracę i od tego momentu wykonywał Pan tylko prace dorywcze. Jednak nie wystarczało Panu pieniędzy na podstawowe potrzeby (rachunki, wyżywienie, opał) i przez ostatnie lata był Pan zdany na pomoc najbliższych t.j. bratanicy i jej męża. Bratanica przynosiła obiady, spłacała Pana długi za czynsz, kupowała opał na zimę. Pana sytuacja pogorszyła się, gdy 2 października 2009 r. doznał Pan udaru mózgu i od tego momentu jest Pan osobą leżącą, lewostronnie sparaliżowaną i potrzebuje Pan stałej opieki. Opiekę nad Panem sprawuje bratanica. Aby obniżyć koszty spłaty czynszu postanowił Pan wykupić mieszkanie. Prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego nabył Pan w grudniu 2009 r. Wszystkie formalności związane z wykupem mieszkania załatwiała Pana bratanica wraz z mężem, która zapłaciła również pierwszą ratę za mieszkanie. W zamian za opiekę i dalszą pomoc w chorobie postanowił Pan przenieść własność mieszkania na rzecz bratanicy i jej męża. Umowa o dożywocie została zawarta w dniu 23 czerwca 2010 r. Jednak nikt nie poinformował Pana, że będzie musiał zapłacić tak duży podatek. Ponadto nie może Pan skorzystać ze zwolnienia z podatku tzn. przeznaczyć przychodu na własne cele mieszkaniowe, ponieważ żadnych pieniędzy Pan nie otrzymał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00