Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2011, sygn. ITPP2/443-1128/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1128/10/AW
Opodatkowanie transakcji dostawy gruntu oraz sposobu jej udokumentowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniach 11 stycznia 2011 r. oraz 3 lutego 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji dostawy gruntu oraz sposobu jej udokumentowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 11 stycznia 2011 r. oraz 3 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji dostawy gruntu oraz sposobu jej udokumentowania.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 3 sierpnia 2001 r. nabyła Pani, wraz z mężem do majątku wspólnego, nieruchomość rolną o powierzchni 3,848 ha, stanowiącą jedną działkę gruntu nr 31/4, celem wzniesienia na niej domu w zabudowie siedliskowej. Na dzień zakupu grunt miał przeznaczenie rolne. Ze względu na działalność zawodową męża, związaną z uczestnictwem w zawodach sportowych i częstymi wyjazdami, nie podjęto dalszych działań w celu zrealizowania zamierzonej inwestycji. Część działki, o powierzchni 3,79 ha, była wykorzystywana przez Panią od momentu zakupu do 2009 r. do wytwarzania produktów rolnych przeznaczonych do użytku własnego. Nigdy nie sprzedawała Pani uzyskanych produktów rolnych. Obecnie nie korzysta Pani z nieruchomości w żaden sposób. W 2008 r. wspólnie z mężem, na mocy przedwstępnej umowy sprzedaży, zobowiązała się Pani zbyć ją osobie prowadzącej działalność gospodarczą (kontrahentowi) za cenę 5.300.000 zł. Kontrahent zdecydował się nabyć nieruchomość za umówioną cenę pod warunkiem, że zostaną dla niej uzyskane wszelkie pozwolenia administracyjnoprawne umożliwiajace realizację inwestycji polegającej na wzniesieniu osiedla domów jednorodzinnych z funkcją usługową, a następnie sprzedaż wydzielonych działek. Z uwagi na postawione warunki, zobowiązała się Pani wraz z mężem, współpracować z kontrahentem podczas całego procesu, mającego na celu uzyskanie ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleń na budowę, decyzji o odrolnieniu oraz decyzji zatwierdzających podział nieruchomości. Wszystkie opisane czynności, w szczególności sporządzenie i złożenie wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, przygotowanie projektów budowlanych, złożenie wniosków dotyczących wydania decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę, sporządzenie projektu podziału działek oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji zatwierdzającej podział, zostały wykonane przez kontrahenta. Pani udział w zakresie powyższych czynności ograniczał się do składania podpisów pod sporządzanymi przez kontrahenta wnioskami oraz udzielania stosownych pełnomocnictw. Po uzyskaniu decyzji: o warunkach zabudowy, udzieleniu pozwolenia na budowę, wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i podziale nieruchomości na 4 działki (nr 31/7, 31/8, 31/9 oraz 31/10), Pani, mąż oraz kontrahent, w dniu 27 października 2010 r. zawarli, w formie aktu notarialnego, przedwstępną umowę sprzedaży, pod warunkiem wydania w terminie do dnia 31 stycznia 2011 r. ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt podziału ww. 4 działek na 34 działki, zgodnie z projektem podziału stanowiącym załącznik do umowy. Strony ustaliły cenę na kwotę 5.300.000 zł, która ma być płatna w określonych umową ratach. Wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania określają teren, na którym położona jest przedmiotowa nieruchomość, jako przeznaczony pod zabudowę budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, mieszkalno-usługowymi typu biura, handel, hurtownie leków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right