Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2011, sygn. ITPB2/415-1113/10/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1113/10/MK

Jak należy opodatkować przychód z tytułu zwolnienia z długu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2010 r. (data wpływu 29 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwolnienia z długu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu zwolnienia z długu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku zawartą uprzednio umową kredytową bank zwolnił Pana i jego współmałżonkę (jako poręczyciela) z długu w kwocie 73 400 zł, na który składały się odsetki ustawowe i koszt prowadzenia rachunku bankowego. Jak wskazał Pan we wniosku ww. kwota stanowi pełną kwotę zwolnienia i dotyczy solidarnie Pana i żony.

Następnie bank wystawił formularz PIT-8C odrębnie na każdego z Państwa, wpisując każdemu pełną kwotę, t.j. 73 400 zł. Tym samym powstał obowiązek podatkowy odrębnie u Pana i u żony. Powoduje to podwojenie podatku. Kwota umorzenia była wspólna dla Państwa (jak wskazano we wniosku - dla dwóch osób solidarnie). Wystąpił Pan zatem do banku o sprostowanie, lecz otrzymana odpowiedź nie wyjaśniła sprawy. Według banku przekazanie urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C nie przesądza o istnieniu po Pana stronie obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00