Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2010, sygn. DD3/033/139/KDJ/10/PK-920, Minister Finansów, sygn. DD3/033/139/KDJ/10/PK-920

zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych budownictwem mieszkaniowym w sytuacji braku podpisu małżonka na wniosku VZM - 1

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną z dnia 21 kwietnia 2010 r., Nr IPPB2/415-70/10-3/AK wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów, uznającą za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 1 lutego 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w sytuacji braku podpisu małżonka na wniosku, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

Dnia 21 kwietnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - w imieniu Ministra Finansów, wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na wniosek złożony w dniu 1 lutego 2010 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 16 lutego 1974 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński. Mąż po kilku latach małżeństwa przestał zajmować się rodziną, nadużywał alkoholu, wynosił przedmioty z domu. Na wniosek Wnioskodawczyni Sąd w dniu 5 maja 1987 r. zniósł ustawową wspólność majątkową pomiędzy małżonkami. Ze względu na zachowanie męża Wnioskodawczyni w 2001 r. zmuszona była wyprowadzić się ze wspólnego domu. Cały dorobek życia został przy mężu, a Wnioskodawczyni zabrała tylko rzeczy osobiste. W dniu 5 grudnia 2003 r. Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup domu, w którym zamieszkała. Dom jest stary i wymagający remontu. W 2009 r. Wnioskodawczyni zwiększyła kwotę zaciągniętego kredytu i wykonała większą część remontu, z przekonaniem, iż pozostałą część remontu wykona gdy otrzyma zwrot z Urzędu Skarbowego za poniesione wydatki. W związku z tym udała się do urzędu skarbowego w celu złożenia wniosku VZM-1, gdzie została poinformowana, iż wniosek nie zostanie rozpatrzony z powodu braku danych i podpisu małżonka. Wnioskodawczyni oświadczyła, iż dom jest jej odrębnym majątkiem, koszty remontu ponosi tylko ona i sama składa przedmiotowy wniosek. Od 9 lat Wnioskodawczyni z mężem nie utrzymuje żadnych kontaktów, a na dokończenie remontu nie ma środków, gdyż utrzymuje się z emerytury i spłaca zaciągnięty kredyt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00