Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2010, sygn. ILPB4/423-198/10-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-198/10-2/MC
Czy prawidłowe jest podejście Spółki, zgodnie z którym do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zalicza Ona wartość nieściągalnych wierzytelności w momencie łącznego spełnienia obu przesłanek wskazanych w art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (czyli (a) udokumentowania i (b) wpisania w księgach rachunkowych), to znaczy w tym roku podatkowym, w którym kolejna, czyli chronologicznie druga z przedmiotowych przesłanek została spełniona?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 08 września 2010 r. (data wpływu 17.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym jest producentem i dystrybutorem wyrobów spożywczych. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej zdarzają się sytuacje, w których kontrahenci Spółki zalegają z dokonywaniem należnych na Jej rzecz płatności z tytułu dostaw i usług (odpowiednie wierzytelności, poza częścią dotyczącą podatku VAT należnego, są zarachowywane przez Spółkę jako przychody należne). Dla wszystkich wierzytelności starszych niż 6 miesięcy tworzony jest w księgach rachunkowych Spółki odpis aktualizujący, którego Spółka, co do zasady, nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right