Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2010, sygn. ILPP1/443-894/10-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-894/10-2/AI
Stawka podatku VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem we współwłasności gruntu oraz udziału w lokalu użytkowym do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data wpływu 11 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem we współwłasności gruntu oraz udziału w lokalu użytkowym do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem we współwłasności gruntu oraz udziału w lokalu użytkowym do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Podatnik wybudował budynek wielomieszkaniowy - obiekt budownictwa mieszkaniowego. Dla nieruchomości, na której pobudowany jest budynek wielomieszkaniowy Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą KW Nr. W ww. budynku mieszkaniowym znajduje się garaż podziemny (na trzech poziomach w dół) wraz z miejscami postojowymi. Podatnik wyodrębnił przedmiotowy garaż podziemny jako lokal niemieszkalny oznaczony symbolem G. Dla wyżej wymienionego garażu podziemnego, jako lokalu niemieszkalnego, Sąd Rejonowy prowadzi odrębną księgę wieczystą KW Nr . Podatnik - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - ustanawia odrębną własność lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku wielomieszkaniowym oraz sprzedaje klientom tak wyodrębnione lokale mieszkalne wraz ze związanym z każdym lokalem mieszkalnym udziałem w prawie własności nieruchomości objętej księgą wieczystą KW Nr oraz w prawie własności gruntu i w częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu lokali mieszkalnych. Ponadto Podatnik sprzedaje niektórym klientom nabywającym lokal mieszkalny udział w lokalu użytkowym G - garażu na trzech poziomach, stanowiącym odrębną nieruchomość, dla której Sąd Rejonowy w prowadzi odrębną księgę wieczystą KW Nr, wraz ze związanym z tym lokalem udziałem we współwłasności gruntu i w częściach wspólnych budynku pozostałych po wydzieleniu lokali nie służących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali. Sprzedaż klientowi lokalu mieszkalnego i udziału w lokalu użytkowym G - garażu na trzech poziomach odbywa się na podstawie jednej umowy sprzedaży - aktu notarialnego. W tym samym akcie notarialnym Podatnik i kupujący dokonują podziału do używania lokalu użytkowego G - garażu na trzech poziomach w ten sposób, że kupujący w ramach posiadanego udziału we współwłasności lokalu użytkowego G - garażu na trzech poziomach, będzie korzystać w sposób wyłączny z miejsca parkingowego oznaczonego danym numerem oraz będzie miał prawo do współkorzystania wraz z pozostałymi współwłaścicielami lokalu użytkowego G z pomieszczeń gospodarczych: transformatorowni, rozdzielni głównej, pomieszczenia rozdzielni, wentylatornii, pomieszczenia technicznego, pomieszczenia przyłącza ciepła, węzła cieplnego, hydroforni, przepompowni.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right