Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2010, sygn. ILPP2/443-1209/10-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1209/10-2/ISN

Przepisy prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur przez nabywców usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur przez nabywców usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur przez nabywców usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w branży motoryzacyjnej, zasadniczo w zakresie produkcji pojazdów mechanicznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka planuje wykonywać również określone usługi w tym m.in. usługi naprawy pojazdów (dalej Usługi) na rzecz spółek z siedzibą w innych krajach UE, zidentyfikowanych na terytorium innego państwa UE dla celów podatku od wartości dodanej (w tym na rzecz X - podmioty te dalej będą zwane Usługobiorcami.

Spółka wskazała, iż dla wszystkich Usług jakie będzie wykonywać na rzecz innych podmiotów z UE, miejsce świadczenia tych usług powinno być ustalane w oparciu o tzw. zasadę ogólną, tzn. zgodnie z przepisem art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z ww. zasadą ogólną, w przypadku świadczenia Usług na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z siedzibą w innym kraju Unii Europejskiej, miejsce świadczenia wymienionych Usług w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2010 r. przypada na kraj siedziby usługobiorcy - czyli, przykładowo na Szwecję w przypadku Usługobiorcy mającego siedzibę w Szwecji. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku od wartości dodanej (dalej: podatek VAT) z tytułu świadczenia ww. usług będzie Usługobiorca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00