Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2010, sygn. ILPP2/443-1163/10-5/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1163/10-5/JK
Prawo podatkowe dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko , przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) oraz z dnia 6 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania. Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia brak daty sporządzenia (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) oraz z dnia 6 października 2010 r. (data wpływu 11 października 2010 r.) o opis zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą prawną i podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę, zbiorowego odprowadzania ścieków (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym).
Zainteresowany w 2010 roku rozpoczyna realizację zadania inwestycyjnego. Inwestycja ta ma być sfinansowana przy udziale pożyczki z WFOŚiGW. W kosztach inwestycji uczestniczyć mają również mieszkańcy Gminy (osoby fizyczne), dla których budowane są oczyszczalnie. Między Gminą a mieszkańcami zostały zawarte umowy cywilnoprawne, w ramach których mieszkańcy zobowiązują się uczestniczyć w kosztach budowy przydomowej oczyszczalni ścieków i jest to ich udział własny w inwestycji. Wymagana kwota udziału własnego będzie wpłacona do kasy Urzędu Gminy. Dokonywane wpłaty nie są zapłatą za usługę, ale partycypacją w kosztach realizacji inwestycji. Zakres zadania będzie obejmował budowę 26 sztuk przydomowych oczyszczalni ścieków. Nieruchomości grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi stanowią własność osób fizycznych. Po zakończeniu budowy przydomowe oczyszczalnie ścieków zostaną przekazane właścicielom nieruchomości. Zakończona inwestycja nie będzie więc wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Zainteresowany po wybudowaniu przydomowych oczyszczalni przekaże je na rzecz mieszkańców. Nie będzie ponosił żadnych wydatków związanych z utrzymaniem i obsługą tych oczyszczalni i nie będzie pobierał opłat, w związku z czym, nie występuje związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right