Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2010, sygn. ILPP2/443-1157/10-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1157/10-2/ISN
Otrzymany przez Spółkę pierwszy rodzaj premii pieniężnej nie jest neutralny z punktu widzenia podatku od towarów i usług, lecz stanowi rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy zmniejszający podstawę opodatkowania. Natomiast drugi rodzaj otrzymywanych premii pieniężnych stanowi rodzaj wynagrodzenia dla Spółki za usługi świadczone na rzecz jej dostawców.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych jest:
- nieprawidłowe w zakresie pytania nr 1,
- prawidłowe w zakresie pytania nr 2.
UZASADNIENIE
W dniu 26 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, prowadzi handel hurtowy oraz dystrybucję urządzeń i osprzętu elektrycznego. W związku z prowadzoną działalnością i na podstawie zawieranych z dostawcami umów, otrzymuje on dwojakiego rodzaju świadczenia pieniężne:
- Po pierwsze, zawarte z dostawcami umowy przewidują możliwość otrzymania przez niego tzw. premii pieniężnej, w przypadku osiągnięcia określonego poziomu zakupów oraz nieposiadania zaległości płatniczych (dalej: pierwszy rodzaj premii). Wysokość pierwszego rodzaju premii liczona jest jako procent od zrealizowanych zakupów, natomiast jego wypłata uzależniona jest od realizacji określonego poziomu obrotów. Zdaniem Zainteresowanego, nie jest możliwe przyporządkowanie wprost otrzymanych premii do konkretnej dostawy lub grupy dostaw towarów;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right